Gerçek İdealist İnsanlar Halenda Vâr

Kıymetli dostlarım,


 


Kosova’nın Han-i Elezit ilçesinin Sn. Belediye Başkanı Rufki Suma’yı makamında ziyaret ettim. Kendisi Kosova'nın bağımsızlık savaşında ilk mücadeleyi başlatan insanlardan bir tanesidir. Hiçbir partiye mensubiyeti olmamasına rağmen son üç seçimdir bağımsız olarak belediye başkanı seçilmekte.


 


Belediyenin genel sekreteri ve aynı zamanda imam olan Nusret Shiti'nin şu sözünü hiç unutamıyorum. Ben siyaseti sevmiyorum ancak iyi insanların siyasette başarılı olabileceğini kanıtlamak için Başkanı desteklemek adına bu görevi üstlendim demişti. (Sözlerinde ki samimiyet vallahi gözlerinden okunuyordu.) 


 


Kendisiyle ilgili halktan duyduğum şeyler şahsımı çok etkiledi. Sabah ezanından sonra belediyeyi açtığını ve bizzat kendi elleriyle sokakları temizlediğini öğrendim. Öz ağabeyi ise KOSOVA’nın bağımsızlık savaşında şehit olma şerefine erişenlerden bir tanesidir. 


 


Belediye başkanlığı binasında ki, ziyaretimizden hemen sonra saygı göstermek için UÇK’lı şehitlerin kabristanlığına ziyaret yaptık. Orada her şehidin hikayesini dinlerken bazen göz yaşlarıma engel olamadım. 


 


Geçmişine bu kadar bağlı geleceği ise bu kadar iyi görebilen ayrıca da nefsini terbiye etmek için belediyenin temizlik görevlileri ile birlikte her gün sokakları temizleyen bir belediye başkanı. 


 


Bizim gençliğimizin ilk yıllarında TÜRKİYE’de de böyle efsaneler duyardık. Devletin kalemiyle kendi özel notunu bile yazmayan makam sahiplerinden bahsedilirdi ya da kendi özel işine resmi makam otosuyla gitmek zorunda kaldığında cebinden o kadarlık benzin alıp makam aracına koyanların varlığını duyardık. 


 


Sayın Başkan, bana çocukluk yıllarımda ki efsane makam sahiplerinin varlığını hatırlattı. Gerçekten bizde ki makam sahiplerinin içerisinde bu şekilde yaşayanlar var mı?.. Eğer var ise biz onları neden duyamıyor ve göremiyoruz. Yoksa şairin söylediği gibi o iyi insanlar o güzel atlara binerek bir daha geri dönmemek üzere bir bilinmeze mi gittiler?


 


TÜM İSLAM ÂLEMİNİN CUMASINI KUTLUYORUM.


 


BİR UMUTTUR YAŞAMAK


REİS SEDAT PEKER