Kosova Türk Partisi Başkanı Sayın Fikrim Danka ve Kosova İç İşleri Bakan Vekili Sayın Yıldıray Bayram Beyefendiyle çok değerli bir görüşme yaptım.

Kıymetli dostlarım, 

Bugün ata yurdumuz olan Kosova ülkesindeydim. Kosova Türk Partisinin Genel Başkanı Sayın Fikrim Danka Beyefendi ve Kosova İçişleri Bakan Vekili Sayın Yıldıray Bayram Beyefendinin misafiri oldum. Geçmişte böyle değerli dostluklar kurduğum içinde kendimle gurur duydum. Çünkü bu insanlar vefanın sadece bir semt adı olmadığını kanıtlayan yaşadığımız dünyadaki nadir insanlardan bazılarıdır. 

 

Bulunduğumuz mekandaki diğer müşteriler şahsıma selam verip resim çekilmek istediklerinde hep aynı soruyu sordular. Nasıl oluyor da bu kadar umutlu ve neşelisiniz (tüm yaşadıklarınıza rağmen)? Bu dostlara cevaben şunu söyledim. Ben mücadeleye başlarken bir elime musalla taşını diğer elime de cezaevi parmaklıklarını aldım. Sürgünde yaşamayı ise her zaman cebimde taşıdım.

(Eski bilgelerin söylediği gibi “hayatı umutlu kılan sevdiğimiz şeyler değildir, yapmak zorunda olduğumuz şeyleri sevebilmektir”)

 

Yine mekanda bulunan diğer müşteriler sordular. Size karşı yapılan bu haksızlıklara nasıl oluyor da hep gülerek cevap veriyorsunuz? Ben ise onlara yine eski bilgilerin öğretisiyle cevap verdim. “İnsanın özgürlüğü kendisine yapılanlara karşı takındığı tavırda gizlidir” dedim.

 

Ben dünyanın neresine gidersem gideyim özgür olduğumu hissediyorum, acaba bana bunu reva görenler kendi ülkelerinde yaşasalar bile kendilerini özgür hissedebiliyorlar mı?

 


BİR UMUTTUR YAŞAMAK


REİS SEDAT PEKER