Fatih Altaylı Düzeltme Metni 3 (23 Kasım 2004)

‘İsterseniz Türkiye’nin en büyük gazetecisi olunuz, vicdani muhakemeden yoksun olduğunuzu biliyorum. Size arkadaşınız vasıtasıyla tehdit yollamayacağımı da biliyorsunuz. Bunu ancak aptallar yapar. Gençliğimin ilk yıllarında yaşadığım şiddet unsuru içeren hayatı istemeyişimin, yani şu an organize suç lideri olmamamın en büyük delili, bana karşı yaptığınız haksızlıklara bile şiddetle mukabele etmememdir. Bir de gözaltındayken gülmem ile bir yazı yazdınız. Gülmemin sebebi, bu dünyada gülebilecek çok şeyler bulduğum değildir. Sadece istemediğim şeyleri yapmama neden olan hayata gıcıklık olsun diyedir. Cehenneme gittiğimde oradaki zebanilere de gülümseyeceğim.Bütün herkesin özgürce slogan atmasına göz yumulurken, ben sadece komplo yapılıyor dediğimde yaşadıklarımı, yani fiziksel eziyete uğramamı keyifle yazmışsınız. Teröristlerin istediği sloganı atma hakkı var ama henüz hakkındaki iddialar kanıtlanmamış olan benim komplo yapılıyor deme hakkım yok değil mi?

Adalet duygunuzu çok takdir ettim. Nöbetçi hákimin sabah 4’e kadar dosyaları sabırla okuyup bizi neden tahliye ettiğini hiç merak etmediniz mi? Serbest bırakıldıktan sonra, polisin yurtdışına kaçtı iddialarına karşın gelip teslim olmadım mı? Tutuksuz yargılanabilir, kaçmak diye düşünen hákimi doğrulamak için ne fiziksel, ne ruhsal durumum uygun olmadığı halde adliyeye gelmedim mi? Savcının buraya gelsin sözü üzerine DGM’ye gittim. Polislerce fiziksel saldırıya maruz kalarak adliyenin kapısından çıkarıldım. Savcının talebi üzerine geri getirildim ve durumu gören savcının sevk etmesiyle Adil Tıp’tan 7 günlük rapor aldım. Savunma hakkımın, yani avukatımın durumu benden kötüydü. Eli kırılmış. İşkence ve kötü muamele yapmaktan dolayı Organize Suç Şubesi yetkilileri hakkında tahkikat başlatılmıştır.

4 ay evvel Fatih Savcılığı’na 3 şikáyette bulundum. Bir yakınıma yapılan işkenceden dolayı yaptığımız başvuruyla açılan davayı geri çekmemiz için şube yetkilileri baskı yapıyorlar. İkincisi, şahsıma komplo kurmak için yalancı gizli tanık beyanlarına dayanarak suçlar oluşturuyorlar. Üçüncüsü ise ismimi kullanmak suretiyle birçok kişiden zorla para alan Yusuf Altay isimli kişiyle şahsımdan 5 milyon dolar istiyorlar. İyi bir vatandaş olmak adına gözaltına alınmadan 4-5 ay evvel şikáyetlerde bulundum. Fatih Cumhuriyet Savcılığı, 2003/6045 numara ile Organize Şube üst düzey yetkilileri ile ilgili işkenceden dava açmıştır. İkinci şikáyetim olan suç oluşturmak kastıyla komplo hazırlandığı iddiam ise savcılık tarafından deliller yeterli görülerek dava açılmıştır. Yani sizin anlayacağınız, tutuklu olduğum dosya ile ilgili komplo kurmaktan Organize Şube’nin üst derece yetkilileri hakkında dava açılmıştır. Komplo diye bağırmamın sebebi buydu. İyi bir gazetecinin görevi, bu adam niye bağırıyor diye araştırmaktır. Oh iyi oldu demek değildir.

Bunları yayınlamayacağınızı biliyorum. Dediğim gibi, göreviniz gereği aleyhimde haber yapınız ama mezhebi geniş insanların birileri ile diyalog kurma adına yapmış oldukları şeyleri benim tarzımmış gibi yazmayınız.’

SEDAT PEKER

Yorum Bırakın

Email adresiniz görünmeyecektir.