Milliyet Gazetesi Düzeltme Metni (29.10.2002)

MİLLİYET GAZETESİ DÜZELTME METNİ (29 EKİM 2002)

Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde bulunan Sedat Peker, 29 Ekim 2002 tarihinde avukatı aracılığıyla basın mensuplarına ulaştırdığı açıklamasında, hayatının hiçbir döneminde ölümden korkmadığına dikkat çekti. Açıklamasında, cezaevlerinin, kendisine yabancı yerler olmadığını söyleyen Sedat Peker, "Bana karşı söylenen mafya nitelemesi; şahsımı rahatsız ettiği için bana karşı komployu düzenleyen insanları benim bu şekilde nitelemem haksızlık olur. Polis tahkikatında Nuri Ergin'in kardeşini vurdurttuğum ve bir adamını öldürttüğüm, daha sonra da öldüreni Makedonya'ya yolladığım soruldu. Bu insanları bana düşman etmek isteyen kişilerin, tutuklanmama sebep olan komployu kuranlar olduğunu zannediyorum" ifadelerini kullandı.

Açıklamasında, bazı gazetelerde, Vedat Ergin'in kendisi için söylediği iddia edilen sözlere inanmadığını da vurgulayan Sedat Peker, "Çünkü onur sahibi hiçbir insan, düşmanı hakkında bile böyle bir söz söylemez. Bu film daha önce Türkiye'de oynandı. Ben böyle bir filmde rol almam, ama bu tip filmleri kuranlarla hesabımı yarım bırakmam. Bir Kızılderili atasözünde; 'Tanrım, düşmanıma akıl, bilgelik, cesaret ve onur ver, çünkü savaşımın sonunda galip gelirsem, galibiyetimden dolayı utanmayayım' deniliyor. Ben düşmanlarım için bile bu dilekleri yüce Allah'tan dilerken, bazı güçler tarafından şahsıma düşman edilmeye çalışılan insanların bu şekilde kelimeler kullanacaklarına inanmıyorum" dedi.

Düşmanlıklar ve ölümlerin kutsal olduğunu, fakat soyluca ve onurla olması gerektiğini belirten Sedat Peker'in açıklamasının devamı şu şekilde:

"Hayatım boyunca hep şuna inandım; insanlar doğarlar, büyürler, sonra ölürler. Ölüm yaşamın gereğidir. Ne kadar yaşayacağımı düşünmedim. Hep nasıl yaşayacağımı düşündüm. Bana bu komployu kuranlar, zekamı asla ve asla bir kenara bırakmasınlar. Halter sporu yaparken çok kası olanların dünya şampiyonu olacağını düşünmedim. Zekası çok olanın ipi göğüsleyeceğine inandım. İlerleyen günler bana bu komplonun arkasında olanı ve bunun bazı siyasilere ne getireceğini gösterecektir. Hep beraber bunu göreceğiz. Hayatım boyunca sırlarla yaşadım ama asla ve asla saf değilim. Şunu da bir defa daha söylemek istiyorum; avukatım, sevk edildiğim cezaeviyle ilgili bir değişiklik istememiştir."

SEDAT PEKER

Yorum Bırakın

Email adresiniz görünmeyecektir.